< Späť

Ako vybrať správne prezuvky a školskú tašku? Rodičia, toto ste vedeli?

Rodičia by s príchodom nového školského roka mali podľa hygienikov dbať na správny výber prezuviek, ustrážiť treba i hmotnosť školskej tašky.
„Váha školskej tašky by mala zodpovedať 10 percentám hmotnosti dieťaťa daného veku,“ vysvetlila Jana Hamade, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Dodržať maximálnu hmotnosť aktovky označila za nutnosť. Zabráni sa tým preťaženiu detskej chrbtice, čím vzniká riziko chybného držania tela.

Rodičia by mali tiež pravidelne kontrolovať, čo ich dieťa nosí v taške a či tam nie sú zbytočnosti. Treba dbať na správne nastavenie popruhov. „Školák má nosiť vak na oboch pleciach,“ upozornila Hamade.

 

Nevyhnutné je podľa nej vyberať obuv z prírodných materiálov, napríklad z textilu či prírodných usní. „Sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a prispôsobia sa anatomickému tvaru chodidla,“ povedala Hamade. Tieto materiály nedráždia kožu. U najmenších treba preferovať nízku členkovú obuv – šnurovaciu alebo zatvárateľnú textilným pásikom či zipsom a z čo najľahších materiálov.
Nesprávny výber obuvi môže poškodiť kostru chodidla, a tiež spôsobiť chybné držanie tela. Za nevhodné materiály považuje hygienička rôzne plasty, poroméry a koženky. Sú tvrdé, nepriedušné, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení. Hamade upozornila, že prezuvky do triedy nie sú to isté čo obuv do telocvične. „Športová obuv je tvrdšia a nepriedušnejšia,“ povedala.

 

Zdroj: TASR

Foto: pixabay.com

 prihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO