< Späť

Koniec vtipov?! Ponožky v sandáloch môžu zachrániť život!

Ponožky v sandáloch sú už celé roky spoločnosťou odsudzované ako módne faux pas. Kolujú tiež vtipy na adresu českých turistov, o ktorých sa hovorí, že je to pre nich typické. O to zaujímavejšie je, že sa ich práve v podstate zastal jeden český vedec, ktorý tvrdí, že to môže byť dobré pre ich zdravie.

Uznávaný český vedec, prof. Karel Kolomazník, prišiel s objavom, ktorý by mohol znamenať koniec vtipov na adresu ponožiek v sandáloch. Zistil totiž, že vďaka tomu môžeme predísť niektorým zdravotným problém, hoci sa nám to zdá neestetické.

Neestetické, ale užitočné

Pri výrobe sandálov a spracovaní kože totiž výrobcovia využívajú zlúčeninu obsahujúcu chróm, informuje o zistení českého vedca portál Novinky.cz. V koži, z ktorej sa sandále vyrábajú, sa vyskytuje v trojmocnej forme, ktorá je zdraviu neškodná, v niektorých prípadoch sa však môže zmeniť na šesťmocnú, a tá už je škodlivá. Odborník z Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne prišiel na to, že v tejto podobe môže byť chróm karcinogénny, hoci sa v tejto forme vyskytuje iba ojedinele. Premenu chrómu na jeho škodlivú verziu môže spôsobiť napríklad ošetrovanie obuvi niektorými prostriedkami, ktoré obsahujú oxidačné činidlo.

Ako predísť riziku

Škodlivý chróm sa môže cez kožu dostať do organizmu človeka, no netreba robiť paniku. Ak tento problém náhodou nastane, imunitný systém sa s ním väčšinou dokáže vysporiadaťa vylúči ho. Vo výnimočných prípadoch sa ale môže stať, že to ohrozí naše zdravie, a to najmä vtedy, ak vaša imunita nie je v poriadku. Na to vplýva napríklad stres alebo niektoré ochorenia. A hoci ponožky nepredstavujú dokonalú nepriepustnú bariéru voči tejto škodlivej látke, dokážu zabrániť tomu, aby sa dostala cez pokožku do tela a môžu byť užitočné. Ponožky pre vás môžu byť užitočné aj vtedy, ak nosíte nejakú obuv, ktorá nemusí byť práve zdravotne nezávadná. Ide hlavne o obuv kúpenú na tržniciach alebo niektorých obchodoch, ktoré ich nezávadnosť negarantujú.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

Foto: pixabay.comprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO