< Späť

Let okolo Zeme v balóne? Ruský dobrodruh túži po rekorde!

Ruský cestovateľ Fiodor Koňuchov vyštartoval dnes zo Západnej Austrálie na pokus pokoriť svetový rekord v sólovom oblete zemegule v teplovzdušnom balóne. Informuje o tom agentúra DPA. Koňuchov (64) dúfa, že sa mu podarí prekonať rekord 13 dní, ktorý v roku 2002 stanovil dnes už zosnulý Američan Steve Fossett. Ten vyštartoval z toho istého bodu severne od mesta Perth.

Rusov plánovaný let v dĺžke 33.000 kilometrov povedie východným smerom ponad Austráliu, Nový Zéland, Tichý oceán, Čile, Argentínu, Atlantický oceán, Južnú Afriku (JAR) a Indický oceán. Pristáť by mal opäť vo federálnom štáte Západná Austrália. Balón, ktorým Koňuchov letí, má výšku 52 metrov a váži 1,6 tony. Do závesného košíka sa zmestí iba jedna osoba. Koňuchov plánuje dosiahnuť v silnom vetre rýchlosť 300 kilometrov za hodinu vo výškach 5000-8000 metrov, kde teplota vzduchu dosahuje i mínus 40 stupňov Celzia.

Koňuchov bude v neustálom kontakte so svojím kontrolným strediskom v Belgicku, ktoré mu bude poskytovať správy o počasí. V minulosti sa Koňuchov zviditeľnil plavbou okolo sveta, chôdzou na severný i južný pól, výstupom na Mount Everest či preveslovaním 16.000 kilometrov naprieč Tichomorím za 160 dní.

 

Zdroj: zaujimavosti.net

Foto: pixabay.comprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO