< Späť

Máte veľa priateľov? Budete žiť dlhšie! Dôvod vás prekvapí.

Priatelia pozitívne ovplyvňujú psychiku človeka, no podľa vedcov to nie je jediný spôsob, ktorým predlžujú náš život.

Nie je žiadnym novým zistením, že ľudia, ktorí sú obklopení množstvom priateľov, žijú vo všeobecnosti dlhšie ako osamelí ľudia. Každý človek by to pravdepodobne odôvodnil pozitívnym vplyvom na ľudskú psychiku. Istú logiku to má, veď s priateľmi sa zabávame, robíme veci, ktoré nás bavia, pomáhajú nám, keď máme problémy a skrátka sa s nimi cítime dobre. To však nie je jediné vysvetlenie, ktoré nám vedci ponúkajú.

S ďalšou možnou teóriou prišli primatológovia, ktorí v tomto smere skúmali šimpanzy. Podľa nich však neovplyvňujú priatelia len našu psychiku, ale aj naše črevá. Áno, čítate dobre.

Vedci počas svojej štúdie totiž zistili, že u šimpanzích skupín platí priama úmera medzi bohatým sociálnym životom a množstvom dobrých baktérií, ktoré žijú v ich zažívacom trakte a priamo ovplyvňujú aj ich zdravie a následnú dĺžku života. No a keďže šimpanzy sú primáty najpodobnejšie človeku, vedci predpokladajú, že mikróby v našich útrobách môžu mať na našu dlhovekosť rovnaké účinky ako u tohto druhu primátov.

Biógovia vrámci svojho výskumu študovali komunitu štyridsiatich šimpanzov žijúcich v tanzánskom národnom parku Gombe po dobu ôsmich rokov. Ako ukázalo pozorovanie, šimpanzy celú dobu sucha, teda polovicu svojho života, strávili v osamení, ale v čase dažďov sa spojili do niekoľkých väčších celkov a spoločne hľadali potravu a trávili všetok čas. Popri tom, ako vedci skúmali ich sociálne správanie, počas celej doby výskumu tiež starostlivo zbierali výkaly šimpanzov a analyzovali ich.

Výsledky, ako už zrejme tušíte, odhalili, že v dobe, ktorú šimpanzy trávili spoločne, obsahovali ich výkaly viac prospešných baktérií. Družením si totiž s ostatnými šimpanzmi odovzdávali bakteriálne kolónie podobne, ako to robia šimpanzie samice s ich mláďatami. Na mikrobiálnu pestrosť malo vplyv v prvom rade ich spoločné stravovanie, no tiež rad socializačných činností. To znamená, že spoločné nažívanie v skupine im pomohlo zlepšiť celkové zdravie ich čriev a ostatného tráviaceho traktu a ovplyvnilo to aj ich dĺžku života.

Tím vedcov by teraz rád preveril, či niečo podobné funguje aj u ľudí. Ak by to bola pravda, potom by sa mohlo podariť odhaliť aj mnoho príčin doposiaľ nie celkom pochopených chorôb, ako je napríklad Crohnova choroba.

Výsledky vedeckej štúdie boli uverejnené v magazíne Science Advances.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

Foto: pixabay.comprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO