< Späť

Nákupný ošiaľ už aj u nás?! Dnes je Black Friday!

Je to tak! Práve dnes štartujú najmä v obchodných centrách vianočné nákupy. Počas takzvaného „Čierneho piatku“ si budete môcť kúpiť najmä oblečenie za výrazné zľavy aj na Slovensku.

Black Friday pochádza z USA, kde obchodníci už tradične lákajú zákazníkov na velké zľavy. Ide o najväčší výpredajový deň pred Vianocami, kedy obchody otvárajú zavčas ráno, niektoré už o pol noci. Jeho neoficiálne začiatky siahajú ešte do konca 19. storočia, keď sa v piatok po Dni vďakyvzdania konali honosné oslavy v uliciach miest. Ľudia ďakovali za úspešný rok, ale tešili sa aj na záver osláv, pretože prišiel americký Santa Claus. Práve prvé objavenie sa Santu pre mnohých znamenalo, že sa oficiálne môžu tešiť na blížíce sa Vianoce. Medzi najznámejšie obchodné reťazce oslavujúce v piatkový deň sa zaraďuje najmä Macy’s, ktorého tradícia začala ešte v roku 1924 a odvtedy sa každoročne koná v New York City.

Ako vlastne vzniklo pomenovanie „čierny piatok“? Podľa jednej z teórií názov pochádza z amerického mesta Philadelphia, kde obyvatelia začali používať prívlastok „black“ na označenie hrôzostrašnej dopravnej situácie vo svojom meste. Nesúviselo to ani tak s nákupmi, ako s návštevami rodiny či priateľov. Philadelphia sa rýchlo zaplnila chodcami a vodičmi a jednoducho sa nebolo kam pohnúť.

Neskôr sa Black Friday začal označovať ako začiatok vianočnej nákupnej horúčky. Keďže väčšina zamestnancov dostáva na Deň vďakyvzdania, nasledujúci piatok a víkend voľno v zamestnaní, je jasné, že sa zvyšuje počet zákazníkov bažiacich po obrovských zľavách.

Paradoxom tohoto  “nákupného dňa” je, že na dnes vyšiel aj ďalší sviatok – Medzinárodný deň nenakupovania s koreňmi v Severnej Amerike. Jeho cieľom je upozorniť na negatívne dopady nakupovania na životné prostredie. Väčšina Slovákov však pravdepodobne uskutoční bežné víkendové nákupy a poobzerá sa aj po vianočných darčekoch pre najbližších. U nás totiž Black Friday príliš udomácnený nie je. Napriek tomu sa nájdu e-shopy a obchody, ktoré špeciálne dnes ponúkajú mimoriadne zľavy. Niekde dokonca aj viac ako 50 %. Ak vám nebude prekážať množstvo ľudí a lákajú vás zľavy, pozrite sa, kde sa dnes oplatí NAKUPOVAŤ.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk, refresher

Foto: pixabay.comprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO