< Späť

Smutný Marcel Merčiak pre BEST FM: Odišiel najväčší televízny velikán!

Správa o úmrtí legendárneho komentátora Karola Poláka zasiahla celé Česko aj Slovensko. Zarmútený zostal aj jeden z najpopulárnejších slovenských športových komentátorov súčasnosti Marcel Merčiak. Pre rádio BEST FM si na Karola Poláka so smútkom v hlase zaspomínal aj on.

„Som veľmi smutný. Nebyť Karola Poláka, moja životná dráha by možno smerovala niekde úplne inde. Vďaka nemu som prepukol láskou k tejto práci a záujmom o šport. Tým, že som ho vnímal cez televíznu obrazovku a cez jeho komentáre priamych prenosov. Neexistuje človek na Slovensku, ktorý by bol v televíznom vysielaní populárnejší, rešpektovanejší. Odišiel najväčší televízny velikán akého kedy Slovensko malo.“

Marcel Merčiak sa prvý krát stretol so svojim veľkým idolom na Majstrovstvách Českoslovenka v sálovom futbale v prešovskej športovej hale v januári 1989. Vtedy len 13-ročný Marcel si dokonca domov odniesol vzácny suvenír – podpis Karola Poláka. Dodnes má toto stretnutie v živej pamäti. „Z jeho prejavu sálalo, že on je obrovská osobnosť, ktorá má podchytených niekoľko generácií televíznych divákov. Samozrejme vnímal som jeho prácu, ako komentoval, ako krásne čisto po slovensky rozprával, ako perfektne vyslovoval mená, názvy bez ohľadu na to či to bola angličtina, francúzština, portugalčina. Ako veľmi precízne a tvrdo sa pripravoal na každý priamy prenos. Koľko toho podstupoval v čase keď ešte neboli informačné zdroje tak ľahko dostupné ako sú v súčasnosti. Tí najväčší komentátori tej doby s ním na čele si museli viesť vlastný archív, pátrať po akejkoľvek informácii aj niekoľko hodín. A toto on dokázal do tých prenosov dostať,“ uzavrel Merčiak.

Karol Polák zomrel vo veku 81 rokov v nedeľu 17. januára 2016 v Podunajských Biskupiciach po ťažkej chorobe. Podľa portálu sport.sk patril k dlhoročným komentátorom Slovenskej televízie a jeho nezameniteľný hlas sprevádzal divákov počas 12 olympijských hier, 9 majstrovstvách sveta vo futbale, 26 majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní, 30 majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní a aj na množstve ďalších turnajov, medzištátnych futbalových zápasoch a európskych klubových futbalových súťažiach.

 

Foto: zivot.cas.skprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO