< Späť

Tu si už nezapálite! V tejto krajine zakázali fajčenie!

Už druhá krajina sa postavila proti celosvetovo najrozšírenejšiemu zlozvyku a zakázala predaj cigariet. Takéto pomerne radikálne opatrenie prijali v Turkménsku, kde vládne diktátor Gurbanguli Berdymuhamedow.

Zákaz predaja cigariet v tejto krajine však nie je až takým veľkým prekvapením. Diktátor totiž proti fajčeniu vždy otvorene vystupoval, za čo bol v roku 2014 aj ocenený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Teraz sa už cigarety v Turkménsku dajú zohnať iba na čiernom trhu a kupujú sa po kusoch. Nový zákon tiež spôsobil, že ich cena stúpla o takmer dvojnásobok, a tak tu za jednu cigaretu fajčiari zaplatia v prepočte až 50 centov. Mnoho z nich si preto zrejme rozmyslí, či bude vo svojom zlozvyku pokračovať.

Úplnému zákazu predaja cigariet v krajine predchádzalo niekoľko ďalších zákonov ako zákaz fajčenia na verejných miestach alebo zákaz tabakovej reklamy. Na to, či obchodníci s predajom cigariet skutočne prestali, teraz dohliada Služba pre ochranu zdravia spoločnosti. Za ponúkanie takzvaných „podpultových“ cigariet inšpektori udeľujú nemalé ponuky.

Turkménsko sa tak stalo jednou z dvoch krajín sveta, v ktorých si už tak ľahko nezafajčíte. No vôbec prvou krajinou, ktorá vyhlásila takýto otvorený boj tabakovému priemyslu, bol Bhután, kde však nezakázali iba predaj cigariet, ale aj samotné fajčenie.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

Foto: pixabay.comprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO