< Späť

V českej Kadani pribudne socha Maxipsa Fíka

Na nábreží Maxipsa Fíka v českej Kadani v okrese Chomutov by mala stáť socha rozprávkovej postavičky. Podobu skulptúry zrejme navrhne niektorý z regionálnych výtvarníkov a schváli ju kreslič Jiří Šalamoun, ktorý je autorom pôvodnej kreslenej podoby rozprávkového psa.

Maxipes Fík je maskotom mesta, autor známeho televízneho večerníčku Rudolf Čechura žil v Kadani.

„Vyhlásime súťaž na vytvorenie sochy Maxipsa Fíka, ktorá by mala býť umiestená na nábreží Maxipsa Fíka v Kadani. Dohodli sme s autorom kresby tejto postavičky pánom Jiřím Šalamounom, že bude v komisii, bohužiaľ už ale nie je v takom dobrom zdravotnom stave, aby mohl prísť k nám do Kadane. Návrhy tak pošleme k nemu a on s právom veta rozhodne, ktoré z návrhov pôjdu na spracovanie. Tie potom vyhodnotíme a najlepší návrh by mal stáť na nábreží,“ povedal starosta Kadane Jiří Kulhánek.

Spôsob spracovania sochy nie je v súťaži nijako obmedzený, nie je teda zatiaľ jasné akú bude mať výšku ani ďalšie detaily jej prevedenia. Jediným obmedzením je rozpočet, ktorý mesto stanovilo na maximálne jeden milión korún (cca 37 tis. Eur). Návrhy môžu výtvarníci posielať do 29. apríla, pokiaľ sa z návrhov podaríniektorý vybrať, socha by sa na nábreží mala objaviť v septembri tohto roka.

Postava Maxipsa Fíka je s Kadaňou spojená prostredníctvom autora večerníčkového seriálu Rudolfa Čechuru, ktorý žil v dnes už zaniknutej obci Ahníkov neďaleko Kadane. Svoju hereckú kariéru v Kadani začal aj Josef Dvořák, ktorý večerníček nahovoril.

 

Zdroj: novinky.cz

Foto: ČTKprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO