< Späť

V Nórsku si môžete pozrieť daňové priznanie suseda! Má to však háčik…

Nórsko je nielen krajinou zasnežených hôr, ale aj verejných daňových priznaní. To znamená, že každý môže vidieť príjem a finančnú históriu toho druhého. Má to však jeden háčik, platí to aj naopak, teda každý môže presne zistiť, kto si jeho daňové priznanie pozeral.

Každý rok v októbri sa ročné daňové priznania nórskych občanov umiestňujú na internet. Tamojšie médiá sa okamžite vrhnú na desiatky zoznamov najvyšších príjmov a daní v krajine, zo strany politických a kultúrnych elít, či celebrít a športovcov.

Ak vás zaujíma, či váš sused priznal to Porsche, čo má v garáži, môžete si to pozrieť na webe. Ale sused okamžite dostane e-mail, ktorý ho bude informovať, kto sa o jeho príjmy zaujíma. Existuje niekoľko obmedzení, pre úplné odhalenie údajov. Dá sa vidieť len celkový príjem a celková zaplatená daň.

Nie je to nič nové v oblasti daňovej transparentnosti v Nórsku. Občania boli schopní kontrolovať daňové priznania od roku 1800. Digitalizácia ale urobila prehliadanie oveľa jednoduchším, a nárast popularity tejto služby čiastočne podnietil požiadavku oznámiť, kto kontroluje koho. Došlo to tak ďaleko, že by niekto mohol mať pocit, že jeho dieťa je v škole obeťou tyranie len z dôvodu, že si niekto pozrel, koľko jeho rodičia zarábajú. To  sa zmenilo v roku 2014.

„Počet ľudí, ktorí používajú webové stránky na prehliadanie príjmov ostatných sa rapídne prepadol. Veľa ľudí síce ešte zostalo na týchto stránkach, ale to, čo chceli vedieť, nebol príjem druhých, ale či iní hľadali ich príjmy,“ tvrdí Ricardo Perez-Truglia, asistent profesora ekonómie na UCLA, ktorý skúmal, ako dokáže otvorená politika daňového priznania v Nórsku ovplyvniť správanie sa obyvateľstva.
Zaoberal sa kauzálnym účinkom transparentnosti príjmov na subjektívnu pohodu. Jeho štúdia poukazuje na to, že vyššia transparentnosť príjmu zvyšuje priepasť v pocite šťastia medzi bohatými a chudobnými o 29 % a priepasť vo vnímaní životnej spokojnosti o 21 %.

Zdroj: www.openiazoch.zoznam.sk

Foto: pixabay.com

 prihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO