< Späť

Vyhlásili slovo roka! Má to však háčik…

Podľa Oxfordského slovníka sa slovom roka paradoxne nestalo slovo, ale ,,emoji.“ Termín pochádza z japončiny a je spojením slov e ako obrázok a moji ako písmeno. Ide o piktogram, ktorý by mal charakterizovať náladu v roku 2015. Môžeme ním vyjadriť emóciu a cit v elektronickej komunikácii. Nie je to však jediný výraz, ktorý sa objavil v Oxfordskom slovníku a je používaný v digitálnom svete.

Víťazný piktogram sa volá „tvár, ktorá plače od šťastia“ a vraj najlepšie vystihuje náladu v tomto roku. Bol najpoužívanjší spomedzi všetkých emotikonov. Vo Veľkej Británií predstavuje až pätinu všetkých použitých emoji, zatiaľ čo minulý rok to boli len štyri percentá.

Medzi ďalšími nominovanými boli aj iné slová z digitálneho sveta – napríklad ad blocker – softvér, ktorý blokuje reklamy alebo dark web – úroveň internetu, ktorú zvyčajne nevidia vyhľadávače. Do nominácie sa dostalo aj bežné zámeno they (oni), ktoré sa však začalo používať ako označenie osoby nešpecifikovaného pohlavia. Nominovaný bol aj lumbersexual – muž, ktorý svojím štýlom a výzorom (brada a kockovaná košeľa) akoby odkazoval na drsný životný štýl v prírode.

Politika mala rovnako vo finálnom výbere svoje zastúpenie. Brexit je termín pre vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie, slovo refugee čo znamená utečenec.

To, že sa do tohto rebríčka dostávajú v poslednom čase slová z oblasti moderných technológií má na svedomí predovšetkým technický pokrok. Minulý rok sa slovom roka stalo vapovanie a v roku 2013 to bolo selfie.

 

Zdroj: sme.sk, tvnoviny.sk

Foto: Oxford Dictionariesprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO