< Späť

5 faktov o Vianociach, ktoré ste možno doteraz nepočuli

Tu je 5 zaujímavých faktov o Vianociach, o ktorých ste možno doteraz netušili.

1. Vianoce neboli vždy 24. decembra

Hoci sa domnievame, že 24. decembra oslavujeme narodenie Ježiša Krista, v skutočnosti ani Biblia nevie, kedy sa naozaj narodil. Viacerí historici dokonca veria, že sa ústredná postava kresťanstva narodila na jar a nie v zime.

Decembrový termín sviatkov bol určený až v 3. storočí nášho letopočtu. Niektorí odborníci tvrdia, že termín bol zvolený, pretože sa zhodoval s pohanským sviatkom Saturnalia, ktorý oslavoval boha poľnohospodárstva Saturna a bol spájaný s dávaním darčekov.

 

2. So stromčekom bol ako prvý vyobrazený princ Albert

Ďalším vianočným zvykom vyplývajúcim z pohanského sviatku Saturnalia je stavanie a zdobenie vianočného stromčeka. Pohanom počas zimného slnovratu konáre pripomínali jar – a stali sa základom pre nami praktizované ozdobovanie vianočného stromu.

Nemcom sa pripisuje prvenstvo v nosení stromčekov dovnútra domov a ich zdobenie. V Anglicku je toto prvenstvo pripisované kráľovskej rodine princa Alberta, pretože bola s ozdobeným stromom zachytená na obraze ako prvá v roku 1848.

 

3. Prečo je Santa Claus v červenom? Kvôli Coca-Cole

Santa Claus bol dlhé roky zobrazovaný v šatách rôznej farby – napríklad červenej, ale i modrej, bielej či dokonca zelenej. Až v roku 1930 sa zrodilo legendárne vyobrazenie Santa Clausa v reklame na Coca-Colu a odvtedy mu prischla práve táto podoba, vrátane červeného oblečenia.

 

4. Ľudia považovali imelo za afrodiziakum

Bozkávanie pod imelom nie je nezmyselný zvyk. Druidi verili v zvláštnu moc sviatočnej flóry a imelo považovali za symbol plodnosti a mužnosti

 

5. Jingle Bells bola pôvodne pesničkou Dňa vďakyvzdania

James Lord Pierpont bol organista z mesta Savannah (Georgia, USA), ktorý ako prvý zahral skladbu „The One Horse Open Sleigh“ v rámci svojho kostolného vystúpenia na Deň vďakyvzdania. Až v roku 1857 sa pieseň znovu objavila pod dnešným názvom Jingle Bells.

Mimochodom, Jingle Bells sa 16. decembra 1965 stala prvou skladbou zaspievanou vo vesmíre na palube Gemini 6.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

Foto: pixabay.com

 prihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO