< Späť

Aj Zem má svoj parfém. Ako vzniká?

Je známym faktom, že vzduch po daždi vonia úplne inak, ako keď je sucho a už keď začína pršať, tak to cítite vo vzduchu. Menej známe už je, prečo je to tak a čo spôsobuje túto vôňu.

Málokto o tom vie, ale vôňa vzduchu, ktorú cítite počas dažďa a pretrváva aj po daždi, má dokonca odborný názov a už z neho vidno, že to ľudia oddávna považovali za niečo vzácne a zázračné. Nazýva sa petrichor, čo vzniklo z gréckych slov „petros“, čo znamená skala a „ichor“, teda éterická tekutina, ktorá podľa gréckej mytológie kolovala v žilách bohov.

To, čo cítime, je vôňa, ktorú produkuje zem, keď na suchú pôdu dopadajú dažďové kvapky. Pred tým, ako na vysušenú zem dopadne dážď, nemá žiadnu špecifickú vôňu, je to obyčajná voda. Až po tom, ako kvapky dopadnú na povrch zeme, zacítime sviežu vôňu, ktorú dôverne poznáme. O petrichore sa vyjadrili už v roku 1964 dvaja austrálski výskumníci, Richard G. ThomasIsabella Joy Bearová pre magazín Nature, ktorí sa túto vôňu snažili popísať. Ich teória spočívala v tom, že počas dlhotrvajúceho sucha niektoré rastliny vylučujú olejnaté látky, ktoré sa postupne zmiešavajú so zemou, a absorbujú ich aj kamene a okolité prostredie. Keď začne pršať, tieto látky sa uvoľňujú do vzduchu a zmiešavajú sa s „geosmínom“, teda zlúčeninou, ktorú produkujú baktérie žijúce v pôde.

Aby objasnili svoje tvrdenia o tomto jave, dokázali to na pokuse so sparenými suchými kameňmi. Tie vystavili vysokej teplote, potom sa na nich objavili žltasté olejovité kvapky. Ako však uvádza portál Interez, táto vôňa bola už raz popísaná malou indickou spoločnosťou, ktorá sa venovala výrobe parfémov. Pravdepodobne preto túto vôňu nazvali Parfém Zeme a prirovnali ju k vôni santalového dreva a olejov. No napriek tomu, že sa snažili vôňu opísať, o tom, ako vzniká a čo za to môže, sa vtedy ešte nevedelo.

Neskôr sa tiež zistilo, že tieto olejovité látky sa môžu zmiešavať aj s aerosólmi alebo s ozónom. A majú aj ďalšiu funkciu, a to tú, že dokážu spomaľovať rast rastlín. Jednoducho chránia semená pred klíčením, ak na to práve nie je vhodné obdobie.

Kvôli tomu, že je táto vôňa príznačná pre ovdušie po daždi, pripisujeme ju dažďu samotnému, napriek tomu, že pôvod vône je nikde úplne inde. Ako to vysvetlil Joe Hanson zo spoločnosti PBS, keď sa vďaka vetru nesie vzduchom rozložený organický materiál zo suchej pôdy, dopadá na hlinu a kamene, kde sa spája s minerálmi a ich spojením vzniká táto „magická“ zmes molekúl. Po tom, ako na ňu dopadnú dažďové kvapky, sa jej pach šíri vzduchom a my cítime vôňu. V lesoch túto vôňu cítiť o to viac a môžu za to anaeróbne baktérie aktinomycéty, ktoré žijú v pôde. Keď je pôda vysušená, tieto baktérie tvoria spóry, ktoré sa potom, keď na ne zaprší, nesú vlhkým ovzduším a my vnímame ich špecifický pach. Týmto baktériám sa darí najmä vo vlhkej pôde, ale svoje spóry uvoľňujú práve keď je vysušená, a preto ich vôňu cítime silnejšie vtedy, keď zaprší po dlhom období sucha.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

Foto: pixabay.comprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO