< Späť

Najstaršia Európanka prezradila tajomstvo dlhovekosti

Stošestnásť rokov oslávila najstaršia obyvateľka Európy, Talianka Emma Moranová, ktorá je zároveň druhým najstarším človekom na svete. Médiám prezradila, že za svoju dlhovekosť vďačí okrem iného aj tomu, že každé ráno zje tri vajíčka.

Oslávenkyňa, ktorá má v rodnom liste dátum 29. november 1899, býva v mestečku Verbania na severozápade Talianska. „Mám se dobre, mám se dobre, a ak to takto pôjde ďalej, zostanem s vami,“ citovali starenku talianske médiá. Svojim gratulantom vraj dokonca ponúkla, že im zaspieva.

Život tejto sympatickej ženy nebol v mladosti vôbec jednoduchý.  75 rokov pracovala ako robotníčka v textilnej továrni. Žije sama a nemá deti. Jej jediné dieťa zomrelo vo veku sedem rokov. V roku 1938 odišla od svojho násilníckeho manžela. Ako dvadsaťročnej jej lekári diagnostikovali chudokrvnost a doporučili jej jesť dve surové vajcia a jedno varené každý deň, čo vraj celý svoj život dodržovala.

V rodine pani Moranovej majú zrejme tuhý korienok. Jej matka zomrela ako 91-ročná a jedna z jej sestier dokonca keď ma 107 rokov. DNA najstaršej Európanky preto podľa talianskej tlače študujú vedci na Harvardskej univerzite.

Stará dáma bola donedávna samostatná, až vlani prijala pomoc. „Silou vôle dokážete všetko,“ odkazuje.

Zdroj: novinky.cz

 prihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO