< Späť

Rebríček najlepších miest na život: Bratislava si polepšila!

Austrálske mesto Melbourne obsadilo šiesty rok po sebe prvé miesto v Indexe najlepších miest sveta pre život, ktorý zostavuje mediálny subjekt Economist Intelligence Unit (EIU). Na druhom mieste spomedzi 140 hodnotených miest je Viedeň.

Varšava a Bratislava sú v desiatke krajín, ktoré dosiahli za uplynulých päť rokov podľa správy EIU najvýraznejšie zlepšenie životných podmienok, informovala tlačová agentúra DPA. Index hodnotí mestá v oblastiach zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, stability, kultúry, životného prostredia a infraštruktúry.

Čelné Melbourne získalo 97,5 bodu z možných 100, Viedeň o jednu desatinu bodu menej – 97,4.

Melbournský starosta Robert Doyle reagoval slovami, že udržanie si titulu najlepšieho mesta pre život šiesty rok po sebe je fantastické vyznamenanie a Melbourne ho nepovažuje za samozrejmosť. „Sústavne plánujeme a realizujeme opatrenia, ktoré budú naďalej zlepšovať kvalitu nášho života,“povedal dnes.

Kanadský Vancouver a Toronto sa umiestnili na treťom a štvrtom mieste indexu a Calgary spoločne s austrálskym Adelaide na piatom mieste. Austrálske Sydney vypadlo zo zoznamu 10 najlepších miest sveta pre život v dôsledku „vnímanej hrozby terorizmu“, posunulo sa na 11. miesto.

Správa EIU uvádza, že najlepšími mestami pre život sú „mestá strednej veľkosti v bohatších krajinách s relatívne nízkou hustotou populácie“, ktoré „ponúkajú rad oddychových aktivít bez toho, aby mali vysokú úroveň kriminality či preťaženú infraštruktúru“.

Americké mestá si podľa EIU v indexe v uplynulých mesiacoch výrazne pohoršili, „čo čiastočne vyplýva z nepokojov v súvislosti s vysokým počtom úmrtí černošských obyvateľov v niekoľkých ostatných rokoch, či už v policajnej väzbe, alebo zastrelením na ulici, napriek tomu, že boli neozbrojení“.

Piatimi najhoršími mestami pre život, ktoré obsadili dolné priečky indexu, sú sýrsky Damask, líbyjský Tripolis, nigérijský Lagos, Dháka v Bangladéši a Port Moresby na Papue-Novej Guinei. Desiatku najhorších miest pre život uzatvára ukrajinský Kyjev, ktorý EIU zaradila do desiatky krajín, v ktorých sa za uplynulých päť rokov najviac zhoršili životné podmienky. V tejto skupine sú tiež americký Detroit, Moskva a Petrohrad (Rusko), ale tiež Paríž a Atény.

Index hodnotí mestá v oblastiach zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, stability, kultúry, životného prostredia a infraštruktúry. Bratislava skončila na 63.mieste.

 

Najlepšie mestá pre život:

1. Melbourne, Austrália

2. Viedeň, Rakúsko

3. Vancouver, Kanada

4. Toronto, Kanada

5. Calgary, Kanada

5. Adelaide, Austrália

7. Perth, Austrália

8. Auckland, Nový Zéland

9. Helsinki, Fínsko

10. Hamburg, Nemecko

 

Najhoršie mestá pre život:

1. Damask, Sýria

2. Tripolis, Líbya

3. Lagos, Nigéria

4. Dháka, Bangladéš

5. Port Moresby, Papua Nová Guinea

6. Alžír, Alžírsko

7. Karáči, Pakistan

8. Harare, Zimbabwe

9. Douala, Kamerun

10. Kyjev, Ukrajina

 

Desať miest, ktorých skóre v rebríčku sa za uplynulých päť rokov najviac zlepšilo:

1. Teherán, Irán (+5 percent)

2. Dubaj, Spojené arabské emiráty

3. Harare, Zimbabwe

4. Abidžan, Pobrežie Slonoviny

5. Mesto Kuvajt, Kuvajt

6. Káthmandu, Nepál

7. Varšava, Poľsko

8. Bratislava, Slovensko

9. Baku, Azerbajdžan

10. Honolulu, USA

 

Zdroj: netky.sk

Foto: Pixabay.com

 prihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO