< Späť

Socha Buddha plešatie, ani vedci nevedia prečo

Japonskí odborníci nedokážu vysvetliť, prečo starodávnej soche Buddhu začali vypadávať vlasy. Pätnásťmetrová socha zakladateľa buddhizmu v chráme Tódaidži v japonskom meste Nara, ktorá vznikla asi pred 1200 rokmi, priťahuje návštevníkov z celej krajiny.

Tamojšieho opáta začali trápiť stále hlasnejšie zvesti o tom, že Buddhovi ubúda vlasov. Aj preto sa rozhodol osloviť odborníkov, aby určili, koľko kučierok socha na hlave má. Úlohy sa  zhostil Takeši Oiši z Tokijskej univerzity priemyslenej vedy, ktorý za pomoci 3D analýzy a laserového skeneru detailne preskúmal situáciu.

Výsledok bol jednoznačný: kým podľa starovekých dokumentov z obdobia okolo roku 1100 mal Buddha 966 kučier, teraz ich má 492, napísal denník The Daily Telegraph.

Socha Buddhu, ktorý plešatie, expertov prekvapil. Špekulujú, že k tomu došlo počas rôznych opráv, ktorými socha počas stáročí prešla, skutočnú príčinu však nepoznajú. Každá kučera má pritom úctyhodné rozmery – priemer asi 23 centimetrov, výšku 20 cm a váhu asi kilogram – a nie je preto jasné, ako mohli kučery bez povšimnutia vypadávať.

Nikto nevie ako historický Buddha presne vyzeral vzhľadom k tomu, že jeho prvé sochy vznikli asi dvesto rokov po jeho smrti. Aj preto sa jeho zobrazovanie líši od krajiny ku krajine, spoločným znakom sú však práve kučery. Podľa historických prameňov mal totiž ako princ Siddhattha Gótama dlhé kučeravé vlasy. Ten si ich po odchode do bezdomovectva odrezal nožom.

Zdroj: novinky.cz

Foto: pixabay.com

 prihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO