< Späť

Verili by ste? Žuvačka existovala už aj pred 9000 rokmi!

Žuvačky sú dnes neodmysliteľnou súčasťou vreciek či tašiek nejdeného obyvateľa tejto planéty. Odkiaľ sa tento chutný kúsok hmoty vôbec vzal a aký kus histórie má za sebou?

Žuvačková mánia nie je zďaleka iba zábavou posledných desiatok rokov. Dodnes najstarší dôkaz o existencii žuvačiek našli archeológovia vo Švédsku pri vykopávkach sídla starého 9 000 rokov. Egypťania pred 3 500 rokmi používali na osvieženie svojho dychu guľôčky z melónu, myrhy a kadidla. Starí Gréci zase žuvali prírodnú živicu, ktorú získavali z kru Pistacia lentiscus. Už v týchto zaprášených dobách sa žuvalo z rovnakých dôvodov ako dnes. Pre čisté zuby a svieži dych.

 

Konečne prevratný nápad

Rok 1869 bol pre históriu žuvačiek prevratným rokom. Bývalý mexický prezident Antonio Lopez de Santa Anna prichádza do New Yorku, aby speňažil chicle (usušená šťava zo stromu sapodilla), ktorá má byť lacnejšou náhradou gumy. Po realizácii svojich plánov začal spolupracovať s fotografom a vynálezcom Thomasom Adamsom.

Keď jedného dňa prišiel Thomas Adams k exprezidentovi na návštevu, nerozumel mu pre jeho mrmlanie ani slovo. Santa Anna totiž stvrdnutú šťavu žuval s veľkou obľubou. Adamsovi to nedalo a po návrate domov uvaril malú dávku šťavy v kuchyni a voila – žuvačka bola na svete! Adams dal pár kúskov do miestneho obchodu, kde sa za chvíľu všetky vypredali a veľký úspech pokračoval. V roku 1871 si Adams nechal patentovať stroj na ich výrobu, gume dal príchuť sladkého drievka a vytvoril tak výrobok, aký poznáme dnes my – s príchuťou. Black Jack, ako ju vynálezca pomenuje, oslavuje medzi spotrebiteľmi ohromný úspech. V roku 1888 sú žuvačky vôbec prvým tovarom, ktorý sa predáva v newyorských predajných automatoch.

Žuvačková diera do sveta

Snáď najväčšiu dieru do sveta s týmto malým-veľkým zázrakom urobil William Wrigley Jr., ktorý dal svetu žuvačku v podobe plátkov balených po päť kusov. Za desať rokov sa tak Wrigleymu podarí urobiť zo svojej značky pojem, o ktorom hovorí celá Amerika. Počas druhej svetovej vojny americkí vojaci šíria žuvačku už naozaj do celého sveta. V 50. rokoch 20. storočia uzrie svetlo sveta aj jej variant s cukrom. A dejiny žuvacej gumy utekajú stále smerom vpred. Už onedlho bude na trhu taká, ktorá sa neprilepí na absolútne žiaden povrch. A perlička na záver – najväčšia bublina, ktorá kedy bola vyfúknutá zo žuvačky, má priemer neuveriteľných 58,4 cm.

 

Zdroj: zaujimavosti.net

Foto: pixabay.comprihlás sa k odberu newslettra

Zaujíma Vás všetko o rádiu Best FM? Chcete mať informácie o novinkách, akciách a zaujímavostiach?

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme Vás do zoznamu odberateľov newslettra.


MAJ NAJLEPšIE INFO